19.02.2008 Pressiteade: Perekonnaseaduse eelnõu sotsiaalsed mõjud on seotud tõsiste riskidega
Täna, 19. veebruaril Riigikogu Valges saalis Riigikogu sotsiaalkomisjoni ja õiguskomisjoni avalikul ühisistungil arutlusele tulev sotsiaalteadlastest koosneva ekspertgrupi koostatud analüüs uue perekonnaseaduse eelnõu (PKSE) sotsiaalsetest mõjudest juhib tähelepanu kavandatava seadusemuudatuse tõsistele riskikohtadele .
Eesti Naisteühenduste Ümarlaua (ENÜ) eestseisusel on heameel tõdeda, et esmakordselt Eestis on analüüsitud seaduseelnõu mõjusid eraldi nii meestele kui naistele ja toodud välja nii selle võimalikud plussid kui miinused mõlema sugupoole jaoks. Väga oluline on eelnõu analüüsimine laste huvide seisukohalt.
Sotsiaalteadlaste uurimisrühm hoiatab, et eelnõu sisaldab mitmeid sotsiaalseid riske, mille realiseerumine kahandab indiviidi heaolu, ohustab perekonnagrupi funktsionaalsust ja stabiilsust ning sellega kogu ühiskonna jätkusuutlikkust.
Eraldi tuuakse välja väärtuste nihke võimalus, mis toetab individualistlikku alget ühiskonnas ja süvendab abielul põhineva perekonnainstitutsiooni jätkuvat marginaliseerumist.
PKSEs ettenähtud vararežiimi muutus muudab majanduslikult nõrgema osapoole vara õiguslikust omanikust ülalpeetavaks ja küsijaks, vähendades tema otsustusõigust, osalust, ressursse ja mõjuvõimu perekonnas. Selline rollimuutus taasloob ja kinnistab soostereotüüpset patriarhaalset perekonnamudelit ning nõrgendab solidaarsusel ja ühisvastutusel baseeruvaid abielusidemeid.
ENÜ on korduvalt juhtinud justiitsministeeriumi ja parlamendi tähelepanu selle praktiliselt iga inimest puudutava eelnõu sotsiaalsete mõjude analüüsi vajalikkusele.
Nüüd loodab ENÜ, et Riigikogu leiab endas tahet võtta aeg maha ja arutada tõsiselt, kas poleks õigem kaasajastada kehtivat perekonnaseadust ja mitte muuta seni kehtinud põhimõtteid. Eelnõu sotsiaalsete mõjude analüüs on selle otsuse langetamisel heaks aluseks.
Pressiteate koostas:
Eha Reitelmann
ENÜ peasekretär
5265927
Info:
ENÜ eesistuja Laine Tarvis
56233718 |