21.09.2015 European Women's Lobby üleskutse Amnesty Internationalile Avaldame eesti keelde tõlgituna EWL üleskutse, mis kahjuks jäi Amnesty Internationali poolt arvestamata.
EWL üleskutse Amnesty Internationalile: kaitseme KÕIGI naiste ja tütarlaste inimõigusi võrdõiguslikkusel, õiglusel ja austusel põhineva ühiskonna rajamiseks
Brüssel, 5. august 2015
Käesoleval nädalal saavad kokku Amnesty Internationali esindajad arutamaks muude küsimuste kõrval „seksitöö“ poliitikat, milles kutsutakse üles „seksitööd“ dekriminaliseerima.
European Women’s Lobby (EWL) tunneb Amnesty International sellise seisukoha üle sügavat muret, uskudes, et see mõjutab negatiivselt mitte ainult praegu prostitutsiooni kaasatud isikute (sõltumata sellest, kas nendega kaubitseti või mitte), vaid kõigi naiste ja tütarlaste elu ning naiste ja meeste võrdõiguslikkust.
On selge, et Amnesty International on nii koostöös naiste õiguste eest seisvate organisatsioonidega kui iseseisvalt teinud hulka tööd nii naiste inimõiguste edendamiseks kui naiste inimõiguste integreerimiseks inimõiguste kaitsmise raamistikku.
EWL ja tema liikmed on viimastel aastatel Amnesty Internationali, tema rahvuslike esinduste ning Euroopa kontoriga teinud koostööd ja teda toetanud mitmetes naiste õiguste kaitsmisega, nagu naistevastase vägivalla, naiste seksuaal- ja reporoduktiivtervise ja õiguste või naiste suguelundite moonutamisega seotud kampaaniates. Amnesty Internationali uues „seksitööd“ puudutavas seisukohavõtus puudub aga meie arvates selgesõnaline naiste õiguste aspekt, välja arvatud seal, kus mainitakse, et „kogu maailmas on seksitöötajate hulgas enamuses naised“. Prostitutsiooni nõudluse poolt peaaegu ei käsitletagi, kuigi seal tegutsevad valdavas enamuses mehed, mis on prostitutsiooni kui süsteemi soodünaamika oluline näitaja. Sellise tegelikkuse taustal tuleks selgelt ära näidata seosed prostitutsiooni ja ühiskonna vahel, kus naiste ja meeste struktuurset ebavõrdsust peetakse jätkuvalt normaalseks.
Seetõttu me ei mõista, miks Amnesty Internationali pakutud poliitika ei käsitle prostitutsiooni osana laiemast süsteemist, kus süstemaatiliselt rikutakse naiste ja tütarlaste inimõigusi, kus seksualiseerimine ja pornofitseerimine mängivad suurt rolli naistest stereotüüpse ja negatiivse kuvandi loomisel ning meeste poolt naise kehale omatava õiguse normaliseerimisel. Tasalülitades sugudevahelised võimusuhted, mis prostitutsiooni kui süsteemi toidavad, seab Amnesty International ohtu oma üldise nägemuse inimõigustest.
On selge, et maailmas valitseb seksi müümisega tegelevate isikute dekriminaliseerimise osas üksmeel. Toetame jõuliselt seda nägemust ning organisatsioone ja koalitsioone, kes võitlevad selle nimel, et kaotada prostitutsiooni kaasatud isikuid kriminaliseerivad siseriiklikud õigusaktid, millega on tegu Prantsusmaal, Iirimaal või Ühendkuningriigis. „Seksitöö“ dekriminaliseerimine läheb aga kaugemale inimõiguste edendamisest: see tähendab, et õiguspäraseks tunnistatakse terve süsteem, mis hõlmab erinevaid osapooli, sealhulgas seksiostjaid, kupeldajaid ja inimkaubitsejaid, kes ei hooli inimõigustest. Kas Amnesty International asub hääletama poliitika üle, mis usub, et kupeldajate ja vahendajate dekriminaliseerimine toetab tõhusalt prostitutsiooni kaasatud inimeste inimõigusi?
Ärgem olgem naiivsed selles osas, mida seksitööstus endast tegelikult kujutab; olgem piisavalt julged analüüsimaks võimusuhete dünaamikat, toimimist ja kasu ning seda, kuidas see inimkaubitsemist soodustab.
Oleme kindlalt veendunud, et prostitutsioon on praeguse neoliberalistliku / patriarhaalse / neokoloniaalse süsteemi tuumikosaks ning mängib suurt rolli selle säilitamisel. Tõendusmaterjalide põhjal teame, et valdav enamus prostituutidest on naised, kes tulevad vähemusgruppidest, sealhulgas naised põliselanike kogukondadest, alamatest kastidest, vaesematest riikidest ... ning nad on aina nooremad ja nooremad. Ja see pole mitte juhuslikult nii: prostitutsioon kasutab maksimaalselt ära igasugust ebavõrdsust ja diskrimineerimist. Ning seda toetab nõudlus, mida esindavad inimesed, kelle käes on võim ja ressursid: peamiselt mehed. Senikaua kui me ei muuda omi ühiskondi ja mentaliteeti (sealhulgas õigusaktide kaudu), näeme ka edaspidi, kuidas kasumiahne süsteem kasutab ära kõige haavatavamaid. Ebavõrdsusest tulu saava süsteemi dekriminaliseerimine tervikuna ei tugevda süsteemiga seotud inimeste inimõigusi. Vastupidi, see toetab ebavõrdsusest ja ebaõiglusest kasu lõikavate inimeste karistamatust.
Amnesty Internationali missiooniks on „võidelda maailma eest, kus kõikidele on tagatud inimõigused“: me sooviksime näha kaasavamat nägemust inimõigustest, mida käsitleme oma ühiskondade ühisprojektina. Me sooviksime näha Amnesty Internationali dokumendis selgesõnalisemalt väljendatud naiste õiguste aspekti, eriti olukorras, kus naiste inimõigusi rünnatakse kõigil tasandeil ning kus olemasolevaid inimõigustealaseid õigusakte tuleks rohkem toetada.
Naiste õiguste eest seisvate organisatsioonide vaatevinklist oleks Amnesty Internationali seksitööstuse dekriminaliseerimise globaalne poliitika tõsine tagasilöök, eemaldumine naiste õiguste tunnustamisest inimõiguste lahutamatu osana.
Me kutsume Amnesty Internationali esindajaid tungivalt üles seda sammu mitte toetama, tegema rohkem koostööd naiste õigusi kaitsvate organisatsioonidega, hankima rohkem tõendusmaterjale eriti prostitutsiooni kaasatud inimestega vahetult tegelevatelt organisatsioonidelt ning kuulama prostitutsioonist välja rabelenud naisi endid.
Lähemalt EWL kampaania "Üheskoos prostitutsioonist vaba Euroopa poole". Loe '18 müüti prostitutsiooni kohta ", kus kus võrreldakse olukorda Rootsis ja Hollandis. |