Eesti
Naisteühenduste
Ümarlaud
ENÜ  UUDISED  LIIKMED  SIHTASUTUS  MEIE TEGEVUS  MAAILMAST  PALGALÕHE
Uudised

15.08.2006 ENÜ seisukohad perekonnaseaduse eelnõu küsimuses

Vastuskiri Justiitsministeeriumile 11. augustist 2006

Eesti Naisteühenduste Ümarlaua arvamus ja ettepanekud perekonnaseaduse eelnõu kohta

  

Täname justiitsministeeriumi võimaluse eest esitada oma ettepanekuid ja arvamusi perekonnaseaduse eelnõu kohta. Oleme tähelepanelikult jälginud seaduseelnõu ettevalmistamise protsessi, sest kõik perekonnaõiguse valdkonnas tehtavad muudatused mõjutavad väga tõsiselt naiste (ja emade)  positsiooni perekonnas ning ühiskonnas laiemalt.

 

Eelnõu ja selle seletuskiri ei ava meie arvates seadusemuudatuse mitme aspekti, eriti varasuhete senise regulatsiooni põhimõttelise muutmise vajadust.

 

Juhime tähelepanu, et välja pakutud eelnõu (mis võib olla väga olulise sotsiaalse mõjuga) seletuskirjas puudub üldse sotsiaalmajanduslik analüüs ning mõjude analüüs peresuhetele. Õigustloovate aktide eelnõude normitehnika eeskiri näeb ette eelnõu arvatavate mõjude selgitamist seletuskirjas.

 

Tähelepanuta on jäetud seaduse vastuvõtmisega kaasnev kohustusliku bürokraatia kasv, haldussuutlikkuse ning õigusteenuse maksumuse küsimus. 

 

Täiendavat põhjalikku analüüsi vajab ka see, milliseid muudatusi Eesti ühiskonna väärtushinnangutes võib eelnõu vastuvõtmine kaasa tuua.

 

Lisaks varasuhete regulatsiooni kardinaalse muutmise ebapiisavale põhjendatusele, teeb meile muret asjaolu, et perekonnaseaduse nime kandev eelnõu ei defineeri perekonna mõistet (perekond ei tähenda kaasajal ainult omavahel abielus olevat meest ja naist) ega käsitle alternatiivseid perekonnavorme, mis on tänapäeva ühiskonnas laialt levinud (kui mitte valdavad). Kui alternatiivsete perekonnavormide kohta on kavas vastu võtta eraldi seadus, siis tuleks seda eelnõus märkida. Vastasel juhul ei ole õigustatud eelnõu nimetamine perekonnaseaduseks.

 

Vastavalt põhiseadusele on perekond riigi erilise kaitse all. Seetõttu leiame, et enne perekonnaõiguses senisega võrreldes kardinaalseid muudatusi kaasa toova eelnõu esitamist valitsusele, on kindlasti vaja selle võimalikke mõjusid igakülgselt analüüsida ning mitte piirduda analüüsiga seaduse mõjust õiguslikule keskkonnale.

 

Mõjude analüüsi koostamisel soovitame teha koostööd sotsiaalministeeriumi ja soolise võrdõiguslikkuse volinikuga. Oleme ka omalt poolt valmis esitama loetelu teemadest, mida peaks mõjude analüüsil käsitlema.

 

Eesti naisorganisatsioonide hinnangul võib eelnõu vastuvõtmine selle praegusel kujul halvendada naiste positsiooni ühiskonnas. Seetõttu ei toeta me seaduse vastuvõtmist sellisel kujul.

 

Teeme ettepaneku täiendada eelnõud eelpool viidatud temaatikaga ning viia läbi põhjalik seaduse mõjude analüüs, mis kajastuks uuel kooskõlastusringil  ka eelnõu seletuskirjas.

 

Leiame, et alles seejärel on võimalik algatada eelnõu üle laiem avalik debatt ning kommenteerida selle teksti õiguslikke plusse või puudujääke.

  

Edaspidisele meeldivale koostööle lootes,

 

Laine Tarvis

Eesti Naisteühenduste Ümarlaua eesistuja

 

Eha Reitelmann

Eesti Naisteühenduste Ümarlaua peasekretär

 

Tagasi